Większy zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie emisji roboczych danych nawigacyjnych przez kolejne dwie satelity pracujące w obrębie znanego pod nazwą Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika nawigacji GPS. Zwiększa to wypełnienie nieba przez system nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo o numerze 9 oraz 10 były wyniesione na orbitę 11.09.15 r. Po zrealizowaniu długich, rygorystycznych testów na okołoziemskiej orbicie, potwierdzono ich działanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. Zwłaszcza, z wykorzystaniem wysokiej na 20 m anteny w siedzibie ESA na terenie Belgii, przeprowadzono analizy częstotliwości fal radiowych nadawanych z tych satelitów, aby ocenić formę sygnału jak również jego rozdzielczość.

Sprawdzono dodatkowo poprawność współpracy z naziemną siecią systemu satelitarnego Galileo. Testy były prowadzone z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec i w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszej bazie badano nadawanie komend a także pilnowanie orbiterów, natomiast w drugim koordynowanie odbierania sygnałów nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy skończyły się satysfakcjonującymi wynikami na kilka dni szybciej niż przewidywał plan. 29 stycznia b.r. orbitery zaczęły przekazywanie kompleksowych informacji do nawigacji. ESA prowadzi obecnie także testy dwóch następnych orbiterów systemu nawigacji (o numerze 11 a także 12), które wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Natomiast orbitery nr 13 i 14 odbyły niedawno badania przed wysłaniem na orbitę na terenie centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na obszarze Holandii i były umieszczone do magazynowania oczekując na start.

Tymczasem na terenie Niemiec prowadzona jest produkcja 12 nowych satelitów Galileo. Pełny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 satelity. Na chwilę obecną emitowane dane do nawigacji pozostają w formie „roboczej” – wykorzystuje je branża satelitarna do przygotowania produktów oraz usług, jakie przyszłości będą dane samym użytkownikom.