Aktualne sposoby walki z rakiem

Raka prostaty da się pokonać stosując środek medyczny na nowotwór piersi, za to medykament na czerniaka może być efektywny przy leczeniu nowotworu jelita grubego. Pod warunkiem, że oceni się, jaka mutacja wywołała nowotwór u pacjenta. Jakby krajowi lekarze byli w stanie diagnozować w taki sposób, jak lekarze z Ameryki, chorzy mogliby uniknąć niszczącego leczenia, między innymi podawanej praktycznie na chybił trafił chemioterapii. Sporej części z tych ludzi uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie do niedawna dzieliło się nowotwory zależnie od części ciała, jakie obejmowały. Diagnozowano raka piersi, płuca, jelita grubego bądź prostaty W dzisiejszych czasach wiadomo, że jest to nie tylko obszar występowania, jednak w pierwszej kolejności obecność pewnych mutagenów sprawia, iż konkretny sposób leczenia okazuje się okazać się efektywny albo zdecydowanie nie. Organizacja Foundation Medicine w Cambridge analizuje przesłane fragmenty tkanki nowotworowej ludzi z całej planety sprawdzając do tego wiele genów, jakie będą mogły mieć udział w rozwijaniu się raka. Dla każdego człowieka szykuje unikalny raport przedstawiający dostępną wiedzę w zakresie wyszukanych zmian genomowych oraz porady, jakiego typu medykamenty i dlaczego będzie można zastosować w konkretnym przypadku.

U 20 letniej mieszkanki USA Corey Wood raka płuc znaleziono 14 dni po tym, gdy przebiegła półmaraton. Pacjentka była w dobrej kondycji oraz absolutnie nie obserwowano u niej jakichkolwiek objawów nowotworu. W trakcie porady u okulisty, na którą wybrała się tylko po receptę na soczewki przekazała lekarzowi, że ma świetlne błyski w oczach. Ten zlecił kompleksowe badania, w czasie jakich wykryto guzy w obrębie płuc, węzłach chłonnych i przerzuty w kościach. Okazał się to guz płuc w czwartym stadium. Wydawać mogło się, iż jedyną możliwością leczenia będzie długa a także niszcząca chemioterapia. Sam lekarz przesłał jednak materiał z guza do badań profilowania genomowego. Ustalono, że raka spowodowała mutacja genów ROS1 oraz istnieje na ten rodzaj mutacji odpowiednie lekarstwo. Pomogło. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood pozostają czyste. Zbieg okoliczności? Zdecydowanie nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie mutacji obecnych w tkance rakowej u konkretnego człowieka a także dobór odpowiedniej terapii do określonej sytuacji – są to unikalne podejście do walki z rakiem. Lekarz Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, jaka tego typu badania realizuje informuje, że tym sposobem pacjent pobiera bezpieczny lek w koniecznej dawce nacelowany na określony cel. Od chwili wysłania materiałów do wykonania finalnego raportu mija w granicach 2 tygodni. Aby zrobić badanie wymagana jest niewielka ilość tkanki nowotworowej. Może to być tkanka pobrana ostatnio do badania histopatologicznego. Efekt analizy prezentuje dane o najważniejszych dla przebiegu leczenia zmianach genomowych, ewentualnych terapiach celowanych, możliwych badaniach klinicznych wykonywanych przy lekach, jakie są w stanie pomóc. Tego typu wiedza umożliwia lekarzowi zdecydować się na najskuteczniejsze leczenie.